Pampa otu - yetiştiriciliği, bakımı, pampa otu kullanımı / Pendik Çiçekçi,Pendik Çiçekçiler,Pendik 24 Saat Çiçekçi,Üst Kaynarca Çiçekçi,Alt Kaynarca Çiçekçi,Pendik Çiçek Gönder,Pendik Nöbetçi Çiçekçi,Gül Buketi,Kutu İçinde Çiçekler,Papatya Buketi,Pendik Çiçekçisi,Pendikte Çiçekçiler,Pendik cicekci
Bugün 27 Ekim 2021, Çarşamba         
Bizi Takip Edin!   
 
 SİSTEM İSTATİSTİKLERİ
Bugün Dün Toplam
1
6
8.754

 

24 SAAT WHATSAPP DESTEK HATTI İLE HİZMETİNİZDEYİZ
24 SAAT HİZMETİNİZDEYİZ
BARIŞ ÇİÇEKÇİLİK
KIZ İSTEME BUKETİ
PAPATYALAR GÜLÜMSETİRsmiley
DÜKKANIMIZlaugh

 

HABERLER / DUYURULAR Tüm Haberler

Pampa otu - yetiştiriciliği, bakımı, pampa otu kullanımı
01 Subat 2021, 17:19

Pampas otu son derece etkileyici salkımına sebep

Pampas otu, iklim koşullarımızda yeterli korumasız kış mevsimine dayanamayan çok dekoratif bir bahçedir. Pampa otu yetiştiriciliği, bakımı ve kullanımı hakkında daha fazla bilgi edinin.

Uzak Güney Amerika bozkırlarından çıkan Pampa otu (Latin: Cortaderia selloana ), en dekoratif süs otlarından biridir. Bununla birlikte, kökeni nedeniyle, tesisin karşılanması kolay olmayan oldukça özel gereksinimlere sahiptir.

Renkli yazılarda pampa otunun görkemli, yumuşak, görkemli çiçek salkımını izlerken, bahçemizi de dekore etmeyi hayal ediyoruz. Ancak, bir bitki yetiştirmeye karar verdiğimizde, sık sık hayal kırıklığı yaşarız, çünkü çimlerin fotoğraflardan harika örnekleri andırmadığı ve bahçemizde artık o kadar güzel çiçeklenmediği ve kış boyunca tutmak gerçekten zor bir iştir. Bu nedenle, bir bitki yetiştirmeye karar vermeden önce, gereksinimleri hakkında daha fazla şey öğrenmeliyiz.

Pampas çimen - yetiştirme gereksinimleri

Pampas otu, yaprakları 1-2 m uzunluğa ulaşan çok çiçekli, çok yıllık ve çok yıllık bir bitkidir ve çiçeklenme sürgünlerinin boyu 2-3 m'ye kadar büyür. Sezonun çoğu için, dekorasyonu yoğun bir yaprak yığını, dışarıdan kemerli ve bir "yeşil çeşme" oluşturuyor. Yapraklar dardır, sertleşir ve kenarlar boyunca küçük, keskin dişlerle kapatılır; cilt ile temasında tahrişe veya çiziklere neden olabilir.

Sonbaharda (eylül ayından kasım ayına kadar), son derece çekici, iri, kabarık, panik, bej, beyaz veya pembe çiçekler öne çıkıyor. Panikenler piramidal bir şekle sahiptir ve sonbahar bahçesinin en ilgi çekici yerlerinden biri haline gelen yüksekliği 0, 5 m'ye ulaşabilir. Ancak, pampa otunun dişi örneklerde en görkemli ve çekici çiçeklenme yaratan, diocious bir bitki olduğu unutulmamalıdır. Erkek bitkilerde çiçekler daha mütevazı ve daha küçüktür, bu yüzden renkli resimlerdeki kadar çekici olmayacaklar.

Pampas otu salkımları piramidal bir şekle sahiptir ve 0, 5 m uzunluğa ulaşabilir

  • Pampa otu ekimi - konumu . Bununla birlikte, eğer Pampas otları bahçemizde çiçek açacak ve hayatta kalacaksa, dikkatle bakmalıyız. Her şeyden önce, onun için doğru yeri seçmeliyiz, çünkü bu pozisyon bitkinin yetiştirilmesindeki başarının anahtarıdır. Mekan ılık, güneşli ve rüzgârdan korunmalı, örneğin bir bina duvarı veya çit ile.
  • Pampa otu ekimi - toprak . Diğer önemli bir konu da doğru substrattır, çünkü bitki bu açıdan çok zorlayıcıdır. Pampas otu bereketli, humus, hafif asitli ve besin bakımından zengin toprak bekler (çimi ilkbahar ve yaz aylarında NPK mineral gübreleri ve yazın ikinci yarısında artan potasyum ve azot içeren gübreler ile gübrelemek önerilir). İlkbahar-yaz mevsimindeki sübstrat sürekli olarak hafif nemli olmalı, ancak sonbahar ve kış aylarında daha kuru, aksi halde kütük bazı ve kökler en hafif soğuklarda bile hayatta kalamazlar (nemli toprakta -5 ° C'de çürürler).
  • Pampa otu ekimi artan indirimlerle. Bu gereklilikleri karşılamak için, çim en iyi şekilde aşırı suyun kolayca tahliye edilebileceği indirimlerle ekilir. Ayrıca bitkinin kökleri yer seviyesinin üstünde olacak ve durgun suya maruz kalmayacak şekilde, süzülmüş, yapay yükseklikler üzerine çim ekmesi önerilir. Daha sonra, ilkbahar ve yaz aylarında çimleri sistematik olarak sulamayı unutmayın, aksi halde topaklar kuruyabilir.

Pampa otu - kış için koruma

Pampa otu için en özenli şekilde bile olsa, toprakta kışın yaşayamayabilir. Kuşkusuz, uygun pozisyonda, hafif donlar ona zarar vermez, ancak zaten sıcaklıktaki büyük düşüşler genellikle onu tahrip eder. Bu sebeple bitki, ülkenin en sıcak bölgelerinde yetişir, kuru yapraklar, talaş veya turba höyüğüyle dikkatlice kış için korur. Sonbaharın sonlarında, yaprakları bir ip ile bağlayarak, bir tür malç oluşturabilir ve üstlerinde bitkiyi aşırı yağış veya kar yağışlarından koruyacak şekilde bir çatı inşa etmeye değer. Bu sayede su kütlesi birikmeyecek ve bitkinin içi soğuğa karşı korunacaktır.
Ülkenin daha serin bölgelerinde, sıcaklığın 0-10 derece C olduğu aydınlık, serin bir oda için kışın gizlenmiş bir tencerede cortaderia yetiştirmek daha iyidir. Topağın büyüklüğü nedeniyle, iş zor olabilir, ancak hayatta kalma şansını arttırır.

Pampa otu - üreme

Büyümekten daha az zahmetli değil, aynı zamanda pampa otunun yayılımıdır. Genç örneklerin ekim tohumlarından alınması kolay olsa da, onları kış boyunca tutmak gerçek bir sorundur. Ek olarak, bu şekilde elde edilen bitkilerin bazıları erkek olabilir, bu da daha küçük çiçekler anlamına gelir. Bitkileri bölünerek çoğaltmak da güvenilmezdir, bu yüzden kanıtlanmış bir satıcıdan hazır bir fide satın almak en iyisidir, dişi bir kopya olduğundan emin olun (her zaman ilkbaharda bitki ekeriz).

Bahçede pampa otu kullanımı

Bahçedeki Pampa otu, çimlerin üzerinde solitaire olarak en güzel görünmekle birlikte, aynı zamanda en üst kat indirimlerini temsil eden yatak kompozisyonları için harika bir arka plan olabilir. Bitki aynı zamanda geniş yapraklarının ve etkileyici çiçeklerinin mahremiyet sağladığı ve rüzgara karşı koruduğu dinlenme yerinin yakınında çok güzel görünüyor. Çiçeklenme aynı zamanda kesme çiçekler ve kurutma için de uygundur.

Pendik Barış Çiçek-Pendik Çiçekçi,Pendik Çiçekçiler,Pendik Cicekci,Pendik Cicekciler,Pendik 24 Saat Çiçekçi,Pendik 24 Saat Çiçekçiler,Pendik Gece Açık Çiçekçi,Alt Kaynarca Çiçekçi,Alt Kaynarca Çiçekçiler