Vazodaki Çiçeklerin Solmaması İçin Ne Yapılır? / Pendik Çiçekçi,Pendik Çiçekçiler,Pendik 24 Saat Çiçekçi,Üst Kaynarca Çiçekçi,Alt Kaynarca Çiçekçi,Pendik Çiçek Gönder,Pendik Nöbetçi Çiçekçi,Gül Buketi,Kutu İçinde Çiçekler,Papatya Buketi,Pendik Çiçekçisi,Pendikte Çiçekçiler,Pendik cicekci
Bugün 27 Ekim 2021, Çarşamba         
Bizi Takip Edin!   
 
 SİSTEM İSTATİSTİKLERİ
Bugün Dün Toplam
1
6
8.754

 

24 SAAT WHATSAPP DESTEK HATTI İLE HİZMETİNİZDEYİZ
24 SAAT HİZMETİNİZDEYİZ
BARIŞ ÇİÇEKÇİLİK
KIZ İSTEME BUKETİ
PAPATYALAR GÜLÜMSETİRsmiley
DÜKKANIMIZlaugh

 

HABERLER / DUYURULAR Tüm Haberler

Vazodaki Çiçeklerin Solmaması İçin Ne Yapılır?
08 Subat 2021, 15:36

İşlerinizin çok olduğu bir günde işyerinize sevdiklerinizden gelen mis kokulu çiçekler, sevgilinizin buluşmanıza elinde geldiği kırmızı güller ya da yoldan geçerken kendiniz için alıp salonunuzun en güzel yerine yerleştirdiğiniz papatyalar hiç solmasın istersiniz değil mi?

Gönderilen çiçeğin ve gönderen kişinin kıymetini bildiğinizi göstermenin yolu, o çiçeği uzun süre muhafaza edebilmekte saklıdır. Gönderilen çiçeğin ömrü, gönderen kişinin aşkını simgeler derler. Çiçek hemen solarsa kısa süreli aşk; uzun süre yaşarsa bitmeyen aşk anlamına gelirmiş. Fakat sırf siz bir çiçeğe bakamadınız diye gönderen kişiyi suçlamayın hemen. ????

Hiç solmasın istediğiniz çiçeklerinizi sonsuza kadar yaşatmanın bir yolu yok maalesef. Ancak bu çiçeklerinizi mümkün olduğu kadar uzun süre yaşatabilmenin birkaç yolu var elbette. Bu önerilerimiz ile çiçekleriniz vazoda daha uzun yaşayacak.

Kesme Uzun Süre solmaması İçin Neler Yapılması Gerekir?

Adım 1: Çiçeği rahatlatmak

vazo çiçeği bakımı

Görsel:Pendik Barış Çiçekçilik 

Öncelikle gelen çiçek buketinin kağıdını ya da ambalajını çıkarın. Çiçeğinizin de rahatlamaya ihtiyacı var. Bu yüzden ip veya lastik ile bağlanmış ise bunlardan kurtarın. Daha sonra çiçeğin suya batan kısımlarında bulunan yaprakları bir makas ya da bıçak yardımı ile kesin. Aksi taktirde su içerisinde kalan yapraklar çürüyecek ve kötü kokmaya başlayacaktır. Çiçeğinizin daha rahat su çekebilmesi için çiçeklerin saplarının ucundan 3-4 cm kadar eğimli olacak şekilde kesin. Eğer bahçe makasınız yok ise tüm bu işlerde steril ve keskin bir bıçak kullanın. Kesme işlemini akan şu altında yapmanız daha sağlıklı bir sonuç almanıza yardımcı olacaktır. şayet makas kullanmıyorsanız ve akan su altından bıçak ile kesmek zor olacaksa temiz bir kap içerisindeki taze su ile de aynı işlemi uygulayabilirsiniz.

Eğer çiçeğiniz vazolu geldiyse de vazosundan çıkararak kontrol edip bu işlemleri tek tek yapmalı, dikenli bir çiçek sahibiyseniz (Gül gibi) dikenlerini de çıkarmayı unutmamalısınız.

Adım 2: Vazo seçimi ve su miktarı

vazo çiçeği bakımı

Görsel:Pendik Barış Çiçekçilik 

Eğer çiçeğiniz buket halinde geldiyse 1. adımı gerçekleştirdikten sonra temiz bir vazo kullanmalısınız. Vazo tercihiniz cam vazolardan yana olursa daha sağlıklı olacaktır. Çiçeğinizi vazoya koymadan önce vazonuzu temizleyin. Aynı durum vazo ile birlikte gelen çiçekler için de geçerlidir. Sap kesme ve yaprak ayıklama aşaması bittikten sonra güzelce temizlenmiş vazonuzun içerisine vazo boyutuna uygun oranda su koyun. Vazonuzu teleme şekilde su ile doldurmayın. Bu durumda içerisine çiçeklerinizi ilave ettiğinizde vazo içerisindeki su taşabilir ve fazla su çiçeklerin dallarını yumuşatarak rahat su çekebilmelerine engel olur.

Adım 3: Suyu çiçeğe uygun hale getirmek

vazo suyu

Görsel:Pendik Barış Çiçekçilik 

Vazo içerisine dolduracağınız suyun oda sıcaklığında olması önemlidir. 20 – 25 derece arasındaki bir sıcaklık vazodaki çiçekleriniz için uygundur. Vazodaki suyu sürekli temiz olmalıdır. Çiçekleriniz için kullanacağınız suyu her gün değiştirmelisiniz. Eğer her gün değiştirmeye fırsat bulamıyor ya da unutuyorsanız en azından 2 de 1 defa su değişimi yapmanız çiçeğinizin yararına olacaktır.

Vazodaki suyu değiştirirken  her defasında çiçeğinizi kontrol edin ve çürüyen yapraklarını ayıklayın. Bu işlemi yaparken elinizle koparmayın makas ya da bıçak ile kesin. Her su değişiminde olmada da her iki su değişiminin birinde saplarını tekrardan 2 cm kısaltın.

Artık kökleri olmadığı ve toprakla bağı kalmadığı için çiçeğiniz yalnızca suyundan besin alabilecektir. Bu sebeple kesme çiçeklere özel besinleri suda eriterek vazonuzun içerisinde bulunan suya ilave edebilirsiniz. Bazı kaynaklar bu işleme benzer olarak aspirin eriterek de besinli su yapılabileceğini belirtiyor. ancak siz yine de çiçeğinize göre olan vitamin ve koruyucuları tercih edin.

Bir diğer yöntem ise çamaşır suyu. Vazo içerisindeki suya 1 – 2 çay kaşığı kadar çamaşır suyu dökebilirsiniz. Çiçeklere çamaşır suyu dökmek vazodaki bakterilerin oluşumunu önleyecek ve çiçeklerinizin daha rahat su çekmesini sağlayacaktır. Ancak burada dikkat etmeniz gereken şey vazonuzun cinsidir. Seramik veya cam vazolarınız için zararlı olmayan bu yöntemi plastik, metal veya gümüş vazolarda kullanmamalısınız.

Vazoda muhafaza edilen çiçeklerinizin ömrünü uzatmak için 1 litre su içerisine 1 çorba kaşığı toz şeker koyup eriterek vazodaki suyuna ilave edebilirsiniz.

Adım 4: Vazoyu uygun yerde muhafaza etmek

 

Güneş kesme çiçeklerin dostu değildir. Çiçeklerinizi ışığı dolaylı olarak alabilecekleri ve direkt olarak güneş ışığına maruz kalmayacakları yerlerde muhafaza edin.

Klima havasının direk geldiği yerler, kalorifer veya vantilatör önleri çiçekleriniz için uygun değildir. Işı veren yerlerden uzak bölgelerde tutmalısınız vazolarınızı. aynı durum pencere önleri için de gereklidir. Çiçeklerin ve evinizin hava almaya ihtiyaçları vardır ancak camın önünde bulunan vazolu çiçek bu hava akımından zarar görecektir. Aynı şekilde cereyan yapan yerlerde de kesme çiçek bakmamalısınız.

Ekstra bilinmesi gereken şeyler:

  • Eğer çiçek aranjmanınız oasis içerisinde ise (Oasis,  süngerimsi bir malzemedir) çiçek saplarının bu maddenin dibine kadar saplanmış olduğundan emin olun ve aranjmana temiz su ilave edin.
  • Şayet çiçeğiniz kapalı lilyumlar barındırıyor ise çiçekler hafif açıldıktan sonra, içlerindeki polen kesesini kesip çıkarın. Bu liliumunuzun ömrünü uzatırken aynı zamanda polenden leke bulaşmasını da önleyecektir.
  • Eğer vazodaki çiçekleriniz gül ise saplarını kestikten sonra vazonuzu serin ve karanlık olan bir odada 1 gün bekletin. Şayet uygun koşullara sahip bir odanız yoksa buzdolabında bekleterek kendisine gelmesine yardımcı olabilirsiniz.

Şayet çiçeğiniz solmaya başladıysa üzülmeyin. Kurumuş ya da kurutulmuş çiçeklerinizle de yapabileceğiniz birçok şey var.

Pendik Barış Çiçek-Pendik Çiçekçi,Pendik Çiçekçiler,Pendik Cicekci,Pendik Cicekciler,Pendik 24 Saat Çiçekçi,Pendik 24 Saat Çiçekçiler,Pendik Gece Açık Çiçekçi,Alt Kaynarca Çiçekçi,Alt Kaynarca Çiçekçiler