Orkidenin sararan yapraklarına ne yapılır? / Pendik Çiçekçi,Pendik Çiçekçiler,Pendik 24 Saat Çiçekçi,Üst Kaynarca Çiçekçi,Alt Kaynarca Çiçekçi,Pendik Çiçek Gönder,Pendik Nöbetçi Çiçekçi,Gül Buketi,Kutu İçinde Çiçekler,Papatya Buketi,Pendik Çiçekçisi,Pendikte Çiçekçiler,Pendik cicekci
Bugün 27 Ekim 2021, Çarşamba         
Bizi Takip Edin!   
 
 SİSTEM İSTATİSTİKLERİ
Bugün Dün Toplam
1
6
8.754

 

24 SAAT WHATSAPP DESTEK HATTI İLE HİZMETİNİZDEYİZ
24 SAAT HİZMETİNİZDEYİZ
BARIŞ ÇİÇEKÇİLİK
KIZ İSTEME BUKETİ
PAPATYALAR GÜLÜMSETİRsmiley
DÜKKANIMIZlaugh

 

HABERLER / DUYURULAR Tüm Haberler

Orkidenin sararan yapraklarına ne yapılır?
18 Subat 2021, 19:18

Pendik Çiçekçi,Pendik Çiçekçiler,Pendik 24 Saat Çiçekçi,Üst Kaynarca Çiçekçi,Alt Kaynarca Çiçekçi,Pendik Çiçek Gönder,Pendik Nöbetçi Çiçekçi,Gül Buketi,Kutu İçinde Çiçekler,Papatya Buketi,Pendik Çiçekçisi,Pendikte Çiçekçiler,Pendik cicekci,pendik cicekciler

Orkideler narin çiçekler. Doğal ortamlarında ağaç kabuklarında tutunarak yaşayan orkideler evde gözünün içine bakmamıza rağmen ortama hemen adapte olamayabilir. En sık rastlanan sorun ise orkidenin yapraklarının sararmasıdır. Peki orkidenin sararan yapraklarına ne yapılır?

 

ORKİDE YAPRAĞI NEDEN SARARIR?

Bitkiler alemindeki sorunların hiçbir zaman tek bir sebebi yoktur. Orkide yaprağı sararmasının sebepleri arasında aşırı sulama, fazla güneşe maruziyet, mantar veya bakteriyel hastalıklar olabilir. Bu sebeple bitki bakım rutinini iyi izlemek gerekir. Orkideyi fazla mı suladınız? Orkideniz direkt güneş görüyor mu? Orkidenizin saksısında minik canlılar geziyor veya orkide toprağında sıradışı renklenmeler mi var?

Bu soruların cevaplarına göre birkaç yöntem önerelim.

ORKİDENİN SARARAN YAPRAKLARINA NE YAPILIR?

Öncelikle sararan orkide yapraklarını hemen kesip atmayın. Belki zamanla kendi düşer ve siz de bitkiye zarar vermemiş olursunuz. Ya da sararma geri döndürülebilir bir durumdadır. Bu sebeple sararan orkide yaprağını ellemeyin.

Fazla suladığınızı düşünüyorsanız 1-2 hafta su vermeyin. Sonra normal sulama düzenine dönün. Unutmayın, kökler tamamen gri olmadan orkidenizi sulamamalısınız.

Orkidenize direkt güneş ışığı geliyorsa yarı aydınlık bir alana çekin. Güneşe bağlı yaprak sararmasında güneş gören alan beyazlaşır ve etrafı yanık kahverengi olur. Orkidenizin yaprağı beyaz ve etrafı yanık kahverengi ise bilin ki fazla güneş almış.

Mantar ve bakteri kaynaklı sorunlarda ise orkide yaprakları bölgesel sararır. Yani hepsi bir anda sapsarı olmaz. Bu tür sararmaların çaresi ilaç kullanımıdır. Bitki marketlerden orkide ilacı alabilirsiniz. Bitkinin yaprağının fotoğrafını çekerek giderseniz daha etkili olacaktır.

 

 

Pendik Çiçekçi,Pendik Çiçekçiler,Pendik 24 Saat Çiçekçi,Üst Kaynarca Çiçekçi,Alt Kaynarca Çiçekçi,Pendik Çiçek Gönder,Pendik Nöbetçi Çiçekçi,Gül Buketi,Kutu İçinde Çiçekler,Papatya Buketi,Pendik Çiçekçisi,Pendikte Çiçekçiler,Pendik cicekci,pendik cicekciler